Nenápadná rostlinka zvaná kustovnice čínská neboli Goji je klenotem čínské medicíny! Po staletí využívaná jako všelék, je nyní lehce dosputná i u nás. A to je skvělá zpráva!

Goji - nejvývživnější ovoce na planetě

Ano, zní to až nepravděpodobně, ale není to žádná lež. Goji, kterou plodí kustovnice čínská, je skutečně podle posledních výzkumů pravděpodobně nejvýživnějším ovocem vůbec. Obsahuje 18 aminokyselin a přes dvě desítky důležitých stopových prvků. Mezi nimi například selen, vápník, měď, železo, zinek, anebo fosfor. Goji obsahuje také germanium, což je prvek, který se v potravinách vyskytuje velice zřídkavě. Jeho účinky se stále zkoumají, bylo však již prokázáno, že germanium působí analgeticky a dokáže lépe využívat kyslík ve tkáních. Podporuje také produkci látky, která v těle působí jako štít proti virovým onemocněním. Goji dále obsahuje vitamíny A, B, C i betakaroten, její konzumace je tedy vhodná nejen v zimním období, kdy jsme náchylnější k nachlazením, ale také v létě, kdy nás chrání proti působení slunečních paprsků.

Malý zázrak jménem antioxidant

Všechny části rostliny kustovnice čínské, a hlavně její plody goji, jsou silným přírodním antioxidantem pro naše tělo. Očišťují jej od škodlivých radikálů – původců různých závažných a dokonce i smrtelných onemocnění. Antioxidanty jsou pro naše tělo nezbytnými pomocníky, jelikož radikály na nás číhají na každém kroku – nejčastěji v ovzduší, ale bohužel i v potravinách či vlivem špatné životosprávy. Goji pomůže do našeho těla vpravit dávku těchto neviditelných pomocníků. Bylo prokázáno, že příznivé účinky goji se mohou projevit již po prvním týdnu užívání.

Goji pro vaši dlouhověkost

Kromě toho, že kustovnice čínská působí jako antioxidant, podporuje ještě mnoho dalších funkcí v našem těla. Ne nadarmo se jí ve světě říká rostlina dlouhověkosti. Díky užívání goji pomáháte bojovat s předčasným stárnutím, celkově posilujete imunitní systém a zřjemě se u vás projeví také větší libido. Ano, goji je afrodiziakum. Kromě toho budete v dobré psychické kondici, jelikož látky obsažené v goji podporují mozkovou činnost a lepší paměť. Goji zároveň působí proti bolestem hlavy, podporuje krvetvorbu a její užívání se doporučuje lidem trpícím vysokým krevním tlakem.

Plody kustovnice čínské také chrání oči, srdce a cévy a posilují reprodukční orgány u mužů i žen. Účinky goji ocení také lidé s jaterními problémy – napomáhá totiž obnovovat jaterní buňky. V neposlední řadě můžete také s goji prohodit pilulky na spaní. Kustovnice čínská obsahuje látky podporující klidný a kvalitní spánek.

Jak užívat goji?

Zázračná bobulka sušené goji připomíná svým vzhledem i chutí například rozinky či brusinky. Konzumace sušených bobulek je tedy velmi příjemná a u nás asi nejčastějí. Kustovnice čínská však není náročná na pěstování, a tak je možné sehnat goji také jako čerstvé plody. V lékárnách je možné goji zakoupit i ve formě pilulek, kapek či prášku.

Co se týče sušených bobulí, doporučuje se užívat 6 – 20 gramů denně. Je ale na vás, jestli budete goji zobat jako oříšky, přidáte bobule do oblíbeného čaje, anebo přisypete do jídla či salátu. Goji můžete konzumovat i v rámci diety, 10 gramů bobulí totiž obsahuje jen 150 kJ.

Sušené bobulky goji se dají sehnat nejen v lékárnách, ale třeba také na internetu, velký výběr naleznete například na stránkách www.awashopbrno.cz. Jeden kilogram goji, který postačí na více než tři měsíce užívání, seženete za cenu již od tří set korun. A to je ve srovnání s pevným zdravím zadarmo, nemyslíte?