Proč je hubnutí s Tradiční čínskou medicínou účinnější?

Na to není jednoduchá odpověď, ale hlavním principem je  (což je pro většinu lidí překvapením) dostatek energie ve stravě. Ano, to je zásadní rozdíl mezi filosofií „západní“ a tradiční čínské medicíny.

Tloustneme proto, že málo jíme

Jak je to možné? Podle TČM je mnoho lidí obézních proto, že příliš málo jedí! Nemají tak dostatek energie na hubnutí. Zní to jako paradox, jako popření všech našich dosavadních snah získat co nejvíc kvalitních znalostí o dietách a redukci váhy.

Má to však svou neotřesitelnou logiku. Proč tolik lidí jí všechno, na co přijdou a nepřibírají, zatímco jiní tloustnou doslova z vody? Jsou tu samozřejmě dědičné předpoklady, ale i tak je vysvětlení nasnadě. 

Lidé tloustnou proto, že se jim v těle hromadí odpady.

Do těla se nám dostává ve stravě značné množství odpadních i škodlivých látek. Protože jsou to látky  z velké části cizorodé a lidskému tělu nepřirozené, potřebuje více energie zbavit se jich. pokud se mu jí nedostává, tyto látky v těle zůstávají. Tělo, protože se jich nedokáže zbavit, je alespoň izoluje tak, že je obaluje tukovou tkání  a vodou – tzv Lipomy. Vyplňují  mezibuněčné prostory, nejsou tolik zásobeny krví. Při nedostatku energie ve stravě tělo omezuje a zpomaluje některé životní pochody, mezi nimiž je právě i „odpadové hospodářství“, které je tímto odsunuto na druhou kolej. 

Energie čchi

Teprve dodáním energie se zvýší i průtok krve, která se k těmto lipomům dostane a je schopna odsud odvést vodu, tuk i škodliviny a provést detoxikaci. Tady je zásadní filosofie čínské medicíny a hlavní rozpor se západní medicínou – nadbytečné tuky, resp. nadváha není přebytek energie, ale její nedostatek.

Jak tělu dodáme energii?

Rozhodně ne sladkostmi, cukrovinkami, moučníky, tučnými jídly. Vyhýbáme se i nadále složitým sacharidům, které jsou v těchto potravinách, můžeme konzumovat celozrnné pečivo, vařené moučné či obilné výrobky, brambory, rýži, ale nejvíce se zaměřujeme na jednoduché sacharidy, které jsou obsaženy především v ovoci. 

Dalším zdrojem energie je dostatek spánku, minimum stresu a celková duševní pohoda, to znamená spokojenost v pracovním i osobním životě. Tak se postupně tělo dostane do kýžené rovnováhy a úspěchy ve formě hubnutí a zlepšení postavy i celkového zdravotního stavu na sebe nenechají dlouho čekat.

Protože je však metoda podle TČM pro nás nepříliš známá, budeme ji těžko zvládat sami a tak je velmi vhodné obrátit se na specialistu, který nám rovněž doporučí vhodné bylinné extrakty k dodání energie a detoxikaci organismu.


 

Individuální poradenství zdarma.

Mate zde unikátní možnost získat individuální konzultací. Stačí jen vyplnit následující formulář:

cinský lékař on-line poradna s lékařem TČM