tradiční čínská medicína (TČM) je nejstarším léčebným systémem, ověřený tisíciletími a největším počtem pacientů v dějinách. Poskytuje ucelený pohled na zdravotní stav a to na základě detailního poznání pacienta. 

To jí umožňuje přesné diagnostikování problému a přesné léčení nejen příznaků, ale hlavně příčin nemoci.

Takovou nemocí je i

obezita

Možná si položíte otázku: "jak může mít čínská medicína zkušenosti s obezitou, když Číňané jsou tak drobní, hubení?" To sice jsou, ale obezita neznamená jen viditelné špeky na těle, čínská medicína se nezaměřuje přímo na zbavování tuků. Odborník na čínskou medicínu napřed zjišťuje, proč je ten člověk obézní. Co ho k tomu vedlo, že přibral. Je to dědičnost? Porucha hormonálního metabolismu? Nebo je to čistě psychická záležitost jako např. stres, lenost, chuť k jídlu,...?

Při posuzování stavu pacienta a určování nejvhodnějších léčebných postupů TČM, zohledňuje stav na základě nálezů z vyšetření lékaři konvenční "západní" medicíny. Čínská medicína není rivalem, ale doplňkem západní medicíny. Jejím cílem je zlepšit zdraví tam, kde je na to naše medicína "příliš krátká" či jednostranně zaměřená.

Základní filosofie TČM - JIN a JANG

Hlavním motivem léčení je dosažení rovnováhy těla a duše. Jakákoliv nemoc nebo nadváha souvisí s nějakou destabilizací těla, nezdravé stravování, stres, nedostatek pohybu. Základní filozofie léčení stojí na učení o JINu a JANGu nebo-li protikladech, které se doplňují a vytváří rovnováhu.

JIN: tma, sever, ženskost, klid

JANG: světlo, mužnost, jih, aktivitu

Tyto dvě antagonistické síly jsou zobrazovány jako kruh se dvěma objímajícími se kapkami - černá s bílou a bílá kapka s černou tečkou. Ty tečky symbolizují, že nic není úplně černé nebo úplně bílé.

  • noc přechází v den, den přechází v noc
  • ženskost má v sobě občas mužskou sílu, mužnost zase ženskou něhu a cit
  • sever vidí slunce při východu či západu, jih zase při východu či západu je ve stínu
  • klid není úplně bez pohybu, aktivita nemůže být nepřetržitá...

Jedno bez druhého nemůže být, navzájem se doplňují a stejně tak to vidí TČM i s lidským tělem a jeho orgány. Pokud budou v rovnováze živiny v naší potravě, stres bude  kompenzován klidem, pohyb odpočinkem..., máme velkou šanci být dlouho zdraví. Tuto rovnováhu si však často nedokážeme navodit sami a nedokáže to někdy ani západní medicína. V tom případě je nejlepším řešením Tradiční čínská medicína.