Proteinová dieta je vlastně to samé jako ketonová či Atkinsova dieta. Všechny tyto diety mají společné: maximální snížení příjmu scharidů a zvýšení příjmu bílkovin v potravě, rychlé hubnutí a nemusíte hladovět

 

Proteinová dieta už existuje od 40 let, kdy vědci poprvé zjistili princip získávání energie z vlastních zdrojů odbouráváním podkožních tukových zásob. Tím, že se sníží příjem sacharidů, tím je tělo nuceno vyrobit si energii samo. Odbouráváním tuků vznikají ketony, které jsou nyní tím zdrojem energie.

Výhody proteinové diety

  • bezpečné a dosti rychlé hubnutí
  • nedochází k úbytku svalové hmoty
  • netrpíme hlady
  • dobrá tělesná a psychická pohoda – ketolátky navozují pocit sytosti a euforie
  • jednoduchý jídelníček bez vážení potravin a počítání kalorií

 Nevýhody:

  • dochází k většímu příjmu bílkovin než tělo potřebuje, uvolňují se dusíkaté sloučeniny, které zatěžují játra i ledviny
  • nejsou vhodné pro děti, kojící a těhotné ženy i pro lidi s nemocnými játry, slinivkou, ledvinami a dnou.

Zakázané potraviny:

Cukry, moučníky, zákusky, pečivo, luštěniny, sladké ovoce, sladká zelenina, tučné mléčné výrobky, smetana, šlehačka, kukuřice, obilniny, mouka, alkohol, káva, brambory, rýže, těstoviny, většina uzenin

doporučené potraviny:

veškeré  maso, uzeniny s vysokým podílem masa (šunka), vajíčka (hlavně bílky), nízkotučné a zakysané mléčné výrobky, listová zelenina, instantní proteinové potraviny a doplňky

Dietní poradenství, jídlo až domů

Je možné si nechávat sestavovat jídelníček na míru a jídla si nechávat posílat až domů. Existují firmy, poskytující dietní poradenství, kde budete držet dietu pod dohledem odborníka.

Lékař vás vyslechne, zjistí vaše míry, váhu, stravovací návyky, dosavadní životní styl, zdravotní stav, dietní poradce sestaví jídelníček, navrhne recepty na přípravu jídel nebo si můžete hotová instantní proteinová jídla nechat  dovážet domů. Tento způsob je poněkud dražší, odpadne vám však vaření, nákupy a zbyde čas na jiné činnosti. 

Proteinová dieta je současně nutriterapie – tzn. léčba proteiny. Vychází z toho, že základem zdraví je buněčná rovnováha. Ta bývá často narušena škodlivinami, cizorodými látkami, těžkými kovy, konzervanty, chemickými přísadami, nevhodnou stravou. Zvýšenou konzumací proteinů pomůžeme tělo zbavit se těchto nežádoucích látek.

I po ukončení diety s ní nepřestávejte a do svého jídelníčku jednou týdně zařaďte bílkovinný den. Je to důležité, aby se nedostavil JO-JO efekt.