Chcete zhubnout a nechcete trýznit tělo a duši dietami a cvičením? Jedná se v podstatě o psychologii hubnutí. Zde je několik osobně vyzkoušených tipů:

 psycholog Roy Baumeister: "Diety nefungují, pokud se odvíjejí na základě silné vůle. Mnohem účinnější je dělat postupné, dlouhodobé změny bez zapojení vůle."

Tipy na hubnutí bez diet a cvičení

 1. Používejte menší talíře. I poloviční porce na nich vypadá jako velká.
 2. Ženy, nejezte s muži! kolikrát jsem si kladl otázku, proč  žena, sedící se mnou u stolu, jídlo nedojedla? ztratila se mnou chuť? Nedávno jsem se dočetl: ženy nechávají před muži jídlo na talíři, protože chtějí vypadat atraktivnější! HM, takže se mi vlastně chtěly líbit :-)
 3. Odmítejte pozvání na jídlo k přátelům. Určitě jsou pohostinní, vy nechcete urazit a tak si přidáváte a přidáváte...
 4. Nezvěte přátele k sobě na jídlo. Najednou se stůl prohýbá,... pak přátelé odejdou a zůstanou nedojezené chlebíčky. Odhodíte je snad do popelnice?
 5. pijte čistou vodu před jídlem:  2-3 deci na chvíli zaplní žaludek a vejde se do něj míň jídla
 6. Pracujte: dejte se do generálního úklidu, do různých oprav, údržby domu, zahrady, v ideálním případě si najděte takového koníčka, který by vás hodně zaměstnával. Večer se pak budete těšit více do postele než na jídlo. 
 7. Choďte pěšky: pokud to máte do práce či za nákupy kousek a jezdíte autem nebo hromadnou dopravou, choďte pěšky nebo na kole.
 8. Místo sledování TV nebo PC pozvěte  svou drahou polovičku na procházku. 1. Určitě jí (mu) to udělá radost, 2. upevníte svůj vztah, 3. vydáte energii navíc, 4. zpevníte svalstvo i když jen pomalou chůzí,  5. na procházce si na jídlo nevzpomenete. Když jídlo po návratu nebudete dohánět, zabili jste tím 5 much jednou ranou.
 9. Mějte skoro prázdnou ledničku: plná lednička znamená často chodit a uždibovat, naopak když ji otevřete a nic tam nenajdete, nezbývá než odejít s prázdnou – kde nic není, ani čert nebere. Uvidíte, že usnete stejně dobře.
 10. Stop týdenním nákupům: čím více zásob, tím více to člověka láká ochutnávat, mlsat a zásoby na týden jsou pryč za 4 dny. Nakupujte raději denně. Na týdenní nákup potřebujete auto, denní nákupy odnesete v ruce. Hýbete se a ušetříte za benzín.
 11. Nenakupujte v akci: nakoupíte určitě do zásoby a ty zmizí tak rychle, že za stejnou dobu spotřebujete jídlo za více peněz než za plnou cenu při každodenních nákupech.
 12. Sex: věnujte se mu více!  spálíte tolik kalorií, jako při středně dlouhém běhu.
 13. Na víkend či dovolenou odjíždějte téměř bez peněz,  nejlépe na samotu u lesa a do zavazadla nedávejte žádné jídlo
 14. Co oči nevidí, srdce nebolí: dobroty, nekupujte nebo je aspoň dávejte co nejdál z vašeho dosahu. Naopak neustále v dosahu mějte čerstvou zeleninu i některé nepříliš sladké ovoce 
 15. stoupejte na váhu denně: pokud zjistíte váhový přírůstek několik deka, snadněji zasáhnete než když to zjistíte až po několika kg.

To bylo několik osobně vyzkoušených rad, tipů či fíglů, jak zhubnout nenápadně bez diet a cvičení. Můj názor z vlastní zkušenosti: takto se dá zhubnout jen o pár kil. Kdo chce zhubnout více, musí vůli zapojit a dietu + pohyb nasadit. 

Co se nejvíc osvědčilo mě? Možná body 5,6,7,8,9,10,12,15, ale i ostatní jsou velmi účinné.