Jak přibývá lidí s nadváhou, přibývá i nejrůznějších diet.  Jednou z těch novějších je Dukanova dieta. Zatím není příliš známá, ale v poslední době je zadávána do vyhledávačů stále častěji.

Jejím autorem je francouzský lékař Pierre Dukan, který vydal v r. 2000 knihu Neumím zhubnout, která se v krátké stala bestsellerem. Je známá zejména ve Francii a v Velké Británii. 

Princip Dukanovy diety

Je založena na čistě bílkovinné stravě. Není vhodná pro diabetiky, těhotné ženy a děti. Součástí jídelníčku je i vysoký příjem soli a tedy nutnost vysokého denního příjmu vody. Nedoporučuje se ani lidem, kteří chtějí zhubnout víc než 10 kg, protože při dlouhodobém dodržování by mohlo dojít v důsledku nadměrného příjmu bílkovin a soli a nevyváženého poměru bílkovin a sacharidů  k poškození zdraví, především jater a ledvin. 

Dukanova dieta má 4 fáze

  1. fáze: útočná, povoleno je jen maso, vejce a nízkotučný tvaroh. Tedy potraviny s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem cukrů. Tím se dosáhne úbytku váhy během krátké doby, ale nedojde k úbytku svalové hmoty. Tato fáze by měla trvat 2-3 dny.  
  2. fáze: plynulá – k čistě bílkovinné stravě přidáme zeleninu, vyhýbáme se bramborům a rýži. Stravu střídáme po týdnech – týden sestavujeme jídelníček z bílkovin i zeleniny, týden čistě bílkovinné potraviny z první fáze. Tato fáze trvá tak dlouho, dokud nedosáhneme požadované váhy.
  3. fáze: upevňovací – tato fáze je nejdůležitější a jejím cílem je naučit tělo na nový způsob stravování. A samozřejmě i mysl. Je dovoleno přidávat ovoce (kromě toho nejsladšího, jako jsou třešně, hroznové víno, banány nebo kalorické ořechy). Můžeme už jíst i celozrnné pečivo, nízkotučný sýr, čočku, těstoviny, rýži, brambory.  Doba trvání by měla být minimálně desetinásobek shozené váhy. Tzn. pokud zhubneme o 10 kg, měla by tato fáze trvat 100 dní.
  4. fáze:stabilizační - je možné jíst všechno, ale jeden den týdně je nutné přejít zpět na čistě bílkovinnou stravu z první fáze.

Jako u všech diet platí: snažte se o dostatek pohybu a vyhýbejte se alkoholu, obzvlášť tvrdého, protože obsahuje spoustu kalorií a dehydratuje. 

Pozorný čtenář si možná všiml podobnosti s Atkinsovou dietou.