Dna je metabolické onemocnění, kdy je narušeno trávení bílkovin – purinů a vzniká tak vysoké množství kyseliny močové, v krvi. Dodržováním správně diety můžeme mít tuto nemoc zcela pod kontrolou.

Kyselina močová vytváří ostré jehličkové krystalky, které vlivem gravitace putují krví do nohou, ponejvíce do prstů, nártů, kotníků i kolenou. 

Vzniká tak zánětlivé onemocnění kloubů provázené záchvaty bolesti, při dlouhodobém průběhu a při nedodržování diety dochází i k otokům a deformaci kloubů.

Příčiny onemocnění dnou

Dna je do značné míry geneticky podmíněna, při správné životosprávě a střídmé, vyvážené stravě se však u geneticky zatíženého člověka neprojeví. Spouštěcím faktorem je přejídání masitými, tučnými a solenými jídly v kombinaci s alkoholem. Tuto nemoc znali už ve středověku zejména mezi bohatými lidmi, proto se jí říkalo „nemoc králů“.

Dna se nedá zcela vyléčit, ale velmi účinně se dá snížit koncentrace kyseliny močové v krvi a její usazování v kloubech. Je nutné striktně dodržovat dietu, jejímž cílem je léčba organismu, jeho odkyselení konzumací potravin bez nebo s nízkým obsahem purinů, především živočišných bílkovin. 

Potraviny s vysokým obsahem purinů:

maso, vnitřnosti, uzeniny, masové i rybí konzervy, luštěniny, sója a překvapivě i některé druhy zeleniny – špenát, květák, červená řepa. Zakázán je i veškerý alkohol, tedy i pivo, víno, nedoporučuje se ani káva a tmavý čaj, velmi nevhodná jsou smažená a pečená a tučná jídla.

Potraviny s nízkým obsahem purinů:

ovoce, zelenina, brambory, kukuřice, rýže, pečivo bílé, tmavé i celozrnné, olivový olej, zakysaná smetana, nízkotučné mléčné výrobky, ryby - losos, úhoř, kapr,  v menší míře kuřecí stehno, šunka, králičí maso, maximálně jeden šálek kávy denně, čaj se doporučuje kopřivový, který upravuje funkci ledvin.

Velmi důležité je pít čistou vodu 3-4 litry denně, čímž se maximálně zředí obsah kyseliny močové a zrychlí se její vyplavování z těla. 

Nedoporučuje se jídlo přisolovat, potraviny samy o sobě mají obsah soli pro člověka dostatečný.  

Dieta + pohyb

Dieta je sice přísná a, bohužel, celoživotní, blíží se vegetariánské, přesto není nijak drastická. Jejím cílem není zhubnutí (i když pokud to někdo potřebuje a podaří se, je to velké plus), jejím cílem je především  léčba. Sice existují léky na podporu trávení živočišných bílkovin a na odbourávání kyseliny močové, ale tato léčba je zatím stále pouze podpůrná a mívá některé nežádoucí vedlejší účinky, takže v tomto směru je dieta spojená s pohybem zdravější a účinnější. Při pohybu bychom se měli zpotit, čímž se také zrychlí odplavování nežádoucích látek z těla. Joga pro vás asi nebude to pravý.

Odpočinek

Rada na závěr: snažte se vyvarovat dlouhého stání či sezení, snažte se často odpočívat s nohama nataženýma, pokud možno nad úrovní hlavy.