Antonie Mančingová

je slovenská autorka knihy Zhubněte jednou pro vždy, aneb najezte se do štíhlosti

Vystudovala andragogiku a zajímá se o účinky stravy na lidský organismus. Především na základě vlastních zkušeností vypracovala stravovací program, který má za úkol očistit naše tělo od škodlivin, které se do něj dostaly díky předchozímu způsobu stravování. 

Jedná se o 4týdenní detoxikační kúru, jejímž cílem není primárně zhubnutí, ale vyplavení škodlivých látek z těla. Nejedná se o v podstatě o dietu ve smyslu omezování příjmu potravin, ale o celkovou, resp. totální změnu jídelníčku. Hlavní zásadou tohoto programu je nehladovět. Přijímat co největší množství těch nejpotřebnějších živin. Jen tak tělo „přeprogramujeme“ k tomu, aby nebilo na poplach při každém pocitu hladu a  preventivně si nevytvářelo zásoby, které by se projevovaly jak jinak než tukovými polštáři na našem těle.

4 týdny diety podle Mančingové:

  1. týden prakticky nejíme nic jiného než strouhanou mrkev s jablkem, ořechy, rozinkami a medem,  červená řepa a k večeři fazole, strouhaný sýr, cuketa, brokolice. 
  2. týden přidáváme jogurt, hrachovou polévku, boršč, těstoviny (samozřejmě ne vše najednou, ale každý den něco jiného)
  3. týden: kuře, tuňák, Mozarella, krůtí maso, vejce, bezvaječné těstoviny, špenát
  4. týden: grahamové a sojové rohlíky, makrela, tuňák, mořská treska,...

Tato dieta je poměrně drastická, přestože vyjmenovaných potravin můžeme sníst co hrdlo ráčí, nemusíme se omezovat, protože by se mezi jídly neměl dostavit pocit hladu. 

Dieta která funguje

Na netu je možné si přečíst různé diskuze k této dietě, většina lidí se shoduje ve dvou věcech: tato dieta není příliš chutná, ale funguje. Ačkoliv není prvotně zaměřena na hubnutí, mnoho lidí zhublo, někteří i dosti výrazně. Proto se tato kniha stala bestselerem a dieta Mančingové hitem mezi dietami na Slovensku i v Čechách. 

Kniha obsahuje nejen jídelníček na 28 dní, ale i několik receptů na přípravu jídel.