„Holka, ty ale vypadáš špatně! Když jsem tě viděla naposled, bylas tak hezká – krev a mlíko, zato teď jsi tak strašně hubená!“ řekla babička vnučce, která pár kilo zhubla, protože toužila stát se modelkou. Pár dní po návštěvě babičky se zúčastnila castingu u jedné modelingové agentury. Neúspěšně. Prý je moc tlustá!

Kde je vlastně ideál krásy?

Holka jako krev a mlíko? Štíhlá? Hubená?

V dnešní době mnoho nejvlivnějších lidí v módním průmyslu nastavilo jakýsi kult štíhlosti, přesněji hubenosti.  Začínajícím i starším modelkám proto vyčítají každý kg navíc a pěstují v nich pocit, že jsou tlusté a musí zhubnout. Přichází na řadu permanentní make-up, prodlužování řas, masáže, kosmetika atd. Od přírody krásná děvčata proto většinou drží dietu naprosto zbytečně a ještě k tomu dosti drastickou. Říká se jí

Dieta modelek (dieta holywoodská). 

Účelem této diety je rychle zhubnout (zpravidla 3kg za 3 dny). 3 dny jíst pouze ovoce a zeleninu v syrovém stavu. Jídelníček je složen převážně z banánů, ananasů, kiwi a hroznového vína. Dokonce je prý nutné dodržovat přesné pořadí jednotlivých druhů ovoce, jinak by se vzájemně rušily účinky jednotlivých enzymů.

Klady:

Pokud je tato dieta dodržována pouze tři dny, je prospěšná, protože tělo dostane velké množství vitamínů, prvků a vlákniny, pročistí se, vyplaví se značné množství škodlivin z těla, člověk rychle pár kilo zhubne, takže čas od času (maximálně 1x za měsíc) je tato dieta vhodná  pro každého.

Zápory:

Chybí přísun ostatních důležitých živin, především bílkovin, takže je nutné přejít od 4. dne na normální stravu. V takovém případě se ale s největší pravděpodobností dostaví JOJO efekt, váha před dietou se zase vrátí. Největší nebezpečí této diety pro modelky spočívá v tom, že ji některé dívky díky mediálnímu tlaku a psychické manipulaci svých mecenášů ji dodržují příliš dlouho a sklouznou až k anorexii. To už je pak boj nikoliv o krásu a místo na výsluní přehlídkového mola, ale o život!

Nabízí se tedy otázka,  proč  vlastně už tak dost štíhlé modelky potřebují na přehlídku zhubnout 3 kg? Vždyť takový úbytek váhy nebude poznat, diváci jej na módní přehlídce neocení, nechtějí vidět vystouplé kosti.

Vezmi rozum do hrsti

Ty rozumnější a osobnostně silnější modelky však si svou krásu uvědomují a vědí, že se nic nemá přehánět. Dodržují  standardní  jídelníček, některé přiznávají, že milují sladkosti. I tak jsou schopny udržet si krásnou štíhlou a nikoliv hubenou postavu, protože vědí, kdy si mají při jídle říci DOST a vědí, že nestačí být jen krásná od přírody, ale že se o svoje tělo musí starat  při sestavování jídelníčku  i dodržováním dalších zásad zdravého životního stylu jako je sport, minimum alkoholu, absence cigaret a drog.