Alergie se může projevovat množstvím příznaků. Jedním z nich je nepříjemná senná rýma a s ní spojený zánět spojivek...

Zánět spojivek

Zánět spojivek je úzce spojen se sennou rýmou a vyskytuje se v průběhu pylové sezóny, tedy především na jaře a začátkem léta. Někteří lidé ale trpí zánětem spojivek po celý rok a dokáže je pěkně potrápit při výkonu každodenních rutinních činností včetně práce. Spojivky jsou neustále v kontaktu s alergeny a tím pádem zánět neustává, oči nemají prostor pro regeneraci. Současně se zánětem se objevuje svědění očí a víček, zarudnutí, otok očí a víček a časté slzení a pálení.

Z čeho vzniká zánět spojivek?

Častým viníkem mohou být nejrůznější pyly. V tomto případě je dobré nechat si udělat testy na alergii a léčit konkrétní pylovou alergii. Dále za zánět spojivek mohou roztoči, domácí mazlíčci, plísně, ale i jiná zvířata, například ptáci, koně...

Co dělat při zánětu spojivek?

Nejdůležitější je alergii předcházet, tedy po podrobném vyšetření a zjištění alergenu se jej pokud možno úplně vyvarovat. Někdy to ale není vůbec jednoduché, anebo naprosto nereálné, například pokud se týče alergií pylových. Je potřeba nosit sluneční černé brýle, které chrání nejen proti alergenům, ale také proti slunečnímu záření, které zánět podporuje. Je potřeba dopřát očím relaxaci, vyvarovat se práci s počítačem, pokud je to možné, nezatěžovat je sledováním televize a podobně. V lékárně si kupte speciální oční kapky proti zánět spojivek, ty vám však může předepsat lékař společně s antibiotickou mastí nebo jinými léky. Dopřejte svému tělu i duši relaxaci, například v podobě pravidelných masáží. V případě zánětu očí může pomoci také tradiční čínská medicína.

Zánět spojivek a čínská medicína

Čínská medicína má rozsáhlé odvětví, které se zabývá přímo alergiemi a s nimi spojeným zánětem spojivek. Existuje mnoho směsí na podporu imunitního systému a také léčení zánětu spojivek. Některé čínské bylinky jsou na tento problém přímo výborné. Zároveň však nečekejte, že vám patentní medicína nabídne přesný recept, na které bylinky se zaměřit. Mnoho z nich u nás ani neroste. Proto je vždy lepší zaměřit se na celkový problém, tedy alergii a svůj problém konzultovat s odborníky, kteří poradí a vyberou vhodné bylinné směsi šité na míru právě pro vás.

Bylinky ze zahrádky

Ani místní příroda nás ovšem při léčbě alergií nezklame. Na zánět spojivek jsou vhodné i bylinky, které jsou lehce a všude dostupné. Patří mezi ně například čekankový květ, jitrocel, světlík lékařský nebo malinové listy či šalvěj. Některé z nich si můžete v sezóně nasbírat i sami. Byliny se mají sbírat, když svítí slunce, nesbírejte je po nebo při dešti, jinak vám brzy zplesniví. Léčba přírodními prostředky patří i u nás mezi velice oblíbenou a vyhledávanou metodu, jak zmírnit nebo úplně vyléčit některé alergie. Zkuste jít takto přírodní cestou a uvidíte, že nebudete zklamáni, naopak vás čeká příjemné překvapení a zlepšení celkového zdravotního stavu.