Dráždivý kašel občas potrápí snad každého z nás. Nejčastěji je důsledkem nachlazení, alergie nebo virového onemocnění. Jak se dá dráždivý kašel utlumit?

Dráždivý kašel dokáže potrápit

Určitě to dobře znáte. Stojíte ve frontě na poště, jedete v autobuse plném lidí, anebo sedíte v práci a nepříjemný záchvat dráždivého kašle přijde z čistajasna. Není to nepříjemné pouze vám, ale rozhodně také vašemu okolí. Dráždivý kašel navíc může být příčinou nekvalitního spánku, protože záchvaty dráždivého kašle si dobu nevybírají.

Proč kašleme?

Kašel může mít mnoho příčin, jedná se však o jakousi obrannou reakci organismu. Zároveň je pro nás kašel varovným signálem, že v našem těle nebo s naší imunitou není něco v pořádku. Při kašli dochází k dráždění buněk, které jsou na povrchu sliznice v dýchacích cestách.

Léky na suchý kašel

Existuje množství volně dostupných léků na kašel, které lze sehnat i bez předpisu v lékárně. Takové léky se souhrnně nazývají antitusika a slouží především ke zklidnění kašle a zmírnění takzvaného kašlacího reflexu. Vždy je ale předem lepší zajít si na vyšetření k lékaři, který zjistí, o jaký druh kašle se jedná a následně stanoví také léčbu. V případě kašle se velice často stává, že pacient není schopen určit sám, zda-li se jedná o suchý, vlhký nebo alergický kašel a kupuje si zbytečně léky, které mu nemusí pomoci.

Dráždivý kašel a čínská medicína

Tradiční čínská medicína je mnohdy lepší řešení na léčbu dráždivého kašle, než chemické léky. Bylinné přípravky na přírodní bázi totiž dokáží s kašlem bojovat velice účinně. Existuje množství tabletek, čajů i bylinných směsí, které jsou volně dostupné a kašle vás zbaví velice rychle a účinně.

Alergický dráždivý kašel

Pokud máte podezření na alergický kašel, rozhodně neodkládejte vyšetření a léčbu. Neléčený alergický kašel se totiž může zvrátit v chronické astma, kterého se zbavuje jen velice těžko, je obrovskou zátěží pro plíce a průdušky. Dokonce v mnoha případech žádná léčba nezabere, a proto pak nezbývá, než alespoň záchvaty kašle udržovat ve snesitelné míře. Příčinou alergického kašle nemusí být jen samotná alergie. Existují další rizikové faktory, mezi které patří znečištěné prostředí, kouření cigaret a doutníků, dědičnost nebo dokonce stres. Takových faktorů se při začínajícím dusivém kašli musíme vyvarovat.

Bylinky na kašel

Byliny mohou kašel úplně vyléčit, anebo sloužit jako doplňková léčba k předepsaným lékům. Od kašle uleví například jitrocel kopinatý, tymián, mateřídouška obecná, med, nebo divizna. Zkrátka a dobře, něco z toho jistě najdeme doma ve spíži.

Kašel je nepříjemná věc, ale nyní alespoň víte, jak se ho účinně zbavit. Pokud vás napadají ještě další otázky, neváhejte se obrátit na bezplatnou konzultaci prostřednictvím internetových stránek www.cinsky-lekar.cz.