Alergie na pyly je nepříjemná záležitost, která trápí mnoho z nás, jak děti, tak dospělé. Jedná se o jeden z nejběžnějších druhů alergií, které o sobě nejraději dávají znát na jaře a v létě. Co s tím?

Jaké jsou příznaky alergie na pyly?

Pylová alergie se projevuje různými příznaky, přičemž u alergika se může projevit jen jeden, anebo třeba všechny najednou. Záleží také na tom, jak silná alergie je a nakolik se alergik dostane s pyly do kontaktu. Nejčastějším projevem bývá senná rýma, která se dá úspěšně léčit. Existují však další příznaky, například kašel, teplota až horečka, vyrážky po těle a nezřídka také vysoká únava, se kterou se jen těžko bojuje.

Alergická rýma

Alergická rýma je projev alergie na pyly, kterou většinou pocítíme jako první. Pálí nás v nose, pociťujeme nucení na opakované kýchání. Zároveň se zhoršuje nosní průchodnost, pokud jsme stále v kontaktu s alergeny. Hlen nebývá podobný jako u nachlazení, naopak se jedná o řídký a vodnatý hlen, který se tvoří neustále dokola a ve velkém množství. Můžeme pociťovat svědění, které jakoby z nosu přecházelo až do uší či krční oblasti. Nos se může po čase ucpat a nezřídka tak alergickou rýmu provází i nepříjemné bolesti hlavy spojené s únavou.

Kašel a astma

Alergický kašel je projevem podrážděných dýchacích cest z důvodu alergenů. Nutí nás kašlat a postiženy mohou být také průdušky. Může docházet až k dušnosti, kdy se nemůžete nadechnout, máte pocit, že jste jakoby uvězněni v místnosti bez kyslíku, také můžete pociťovat, jako byste v plicích měli cizí těleso. Projevem je také bolest v oblasti hrudníku a opět únava. Alergický kašel se může zhoršovat a neléčíme-li alergii, může se projevit astma, které má tendence se zhoršovat.

Pyly a oči

Mnoho alergiků má potíže také s očima. Jsou oteklé, zarudlé, podrážděné, pálí a nepomáhají běžné kapky do očí. Oči mohou řezat natolik, že nejsme schopni „běžného provozu“, například lidé, kteří pracují u počítače, by měli tyto příznaky alergie co nejvíce zmírnit. Podle tradiční čínské medicíny existuje mnoho bylinných přípravků, které odstraňují nebo alespoň zmírňují projevy alergií.

Únava, teplota

Únava bývá velice nepříjemná, ale teplota nebo horečka ještě horší. Pokud trpíte silnou alergií na pyly a bohužel se také potýkáte s teplotami, je zapotřebí situaci urgentně řešit. Nejlepší cestou je návštěva odborného lékaře, který provede důkladné vyšetření. Lékař je schopen odhadnout, jak silná alergie je a hlavně, na co přesně jste alergičtí. Rozhodně s podobným vyšetřením neotálejte, trpíte-li některým z výše uvedených příznaků. Léčba v počátcích alergie bývá velice úspěšná, naopak zanedbaná alergie může končit závažnými a chronickými zdravotními potížemi.