Bolesti hlavy dokážou pěkně zkomplikovat život. Mohou být příznakem mnoha problémů, od dehydratace po vážné zdravotní potíže anebo celkově špatný imunitní stav.

Bolesti hlavy nepodceňujte

Občasná bolest hlavy je zcela normální, ovšem pokud bolestmi trpíte pravidelně, anebo často, měli byste zjistit skutečnou příčinu. Dlouhodobé bolesti hlavy mohou mít na svědomí ještě další zdravotní problémy, mezi které patří deprese, nespavost, apatie nebo agresivita a další.

Primární bolest hlavy

Jako primární bolesti hlavy se označují bolesti přechodné a ne příliš časté. Například takzvaná tenzní bolest je velice nepříjemná, ale na druhou stranu běžná, postihuje až dvacet procent populace v různých věkových kategoriích. Může se projevovat už v dětském věku. Jako prevence proti této „obyčejné“ bolesti hlavy je především změna životního stylu. Je potřeba posílit imunitní systém, jíst hodně vitamínů, pít hodně čisté vody a především také omezit sedavý způsob života a vyměnit jej za aktivitu alespoň dvakrát v týdnu. K omezení bolestí hlavy také velice přispívá zdravé stravování.

Mezi jiné primární bolesti patří dobře známá migréna. Trpí jí až pětadvacet procent z nás. Většinou přichází v pubertě a jedná se o opakované záchvatovité onemocnění. Provází ji lehká či silná bolest hlavy, omezené, útržkovité vidění (takzvaná aura), může docházet také ke chvilkovému zhoršení řeči a dalšími projevy migrény může být takzvané trnutí prstů a končetin. Migréna je velice nepříjemná záležitost a je jen velice obtížné se jí nadobro zbavit. Rozhodně je však možné intervaly mezi migrénami prodloužit. Celý obor v tomto odvětví ovládá například čínská medicína.

Bolesti hlavy u mužů

Až pět procent mužů středního věku může pociťovat nenadálé a intenzivní bolesti hlavy, především v oblasti oka. Jedná se o záchvaty, které provází ostrá, řezavá bolest a dalším projevem může být také zduření nosní sliznice či oteklá víčka. Tento zdravotní problém se dá také řešit, je však nutné vyhledat odbornou pomoc.

Bolesti způsobené léky

Bolesti hlavy nemusí být pouze projevem našeho těla „zevnitř“. Existují také faktory zvenčí, které si možná neuvědomujeme a bolesti hlavy si způsobujeme sami, například pravidelným užíváním některých léků. Pokud se užívání léků dostane mimo kontrolu a popřípadě vznikne i návyk, je potřeba situaci okamžitě řešit.

Sekundární bolesti hlavy

Mezi takové patří poúrazové záchvatovité stavy, bolesti spojené s nějakým onemocněním mozku, může také docházet k bolestem, pakliže příčinou jsou nitrolební poruchy. Sekundární bolesti hlavy může způsobovat také vysoký krevní tlak, infekce, různé chemické látky, poruchy metabolismu a další. Příčin je opravdu mnoho, a tak je rozumné při častých bolestech stav nepřecházet a neprodleně řešit.

Masáže hlavy

Proti bolestem hlavy rozhodně existují léky i východiska, ovšem je nutné zjistit příčinu – pacient mnohdy dokáže příčinu zjistit sám. Můžete si čas od času dopřát masáže hlavy a krční páteře, zvlášť, pokud máte sedavé zaměstnání, anebo naopak strávíte mnoho hodin stáním.