Říká se, že kam nechodí slunce, chodí lékař. Naneštěstí to ale neplatí vždy a naopak mohou nastat situace, kdy vás sluníčko dožene ke dveřím ordinace lékaře. Sluníčko léčí, ale mnohdy může opravdu i ublížit. Své by o tom mohli vyprávět lidé trpící alergií na slunce.

 

Zarudnutí, svědící pupínky mohou čas od času potkat každého z nás. V mnoha případech se jedná o alergickou reakci. Pokud vás kopřivka obvykle netrápí, nic výjimečného jste nesnědli, přesto se obdobné potíže vyskytli, může se jednat o reakci na sluneční záření. A někdy se alergie může objevit i během krátkého pobytu na sluníčku.

Co způsobuje alergii na sluníčko?

Důvodů, proč se alergie na sluníčko objevila, existuje celá řada. Někdy se člověk zkrátka stane přecitlivělým a sluneční kopřivka se bude objevovat častěji. Jindy může jít o zcela výjimečnou situaci, objeví se jednou a pak už o ní v lepším případě nikdy neuslyšíte. Možná vás to překvapí, ale alergii na slunce si v mnoha případech můžete přivolat sami.

Jak je to možné?

Je to prosté. Alergie na slunce se často objevuje u žen, které užívají hormonální antikoncepci. Ale vznik solární kopřivky ovlivňuje i užívání dalších léků. Nepříjemné pupínky a svědění při pobytu na slunci se mohou objevit, pokud jste si vzali léky od bolesti, třeba Brufen. Jindy vznik sluneční alergie ovlivňuje složení kosmetických přípravků. Svou roli může sehrát také strava, kterou jste jedli před tím, než jste se vydali do sluncem rozpálených ulic. Alergie na slunce se může objevit po konzumaci některých plodů, třeba citrusů, jahod nebo fíků. Velmi často se však kopřivka ze sluníčka objeví a vy vůbec netušíte proč. V takovém případě, lze předpokládat, že vás alergie na sluníčko bude trápit častěji než vám bude milé.

Prevence je základ

Potížím spojeným s alergií na slunce však můžete alespoň do jisté míry předcházet. Velmi často pomáhá, a příznaky sluneční alergie zmírní dostatečný přísun beta karotenu. Ten byste měli začít užívat minimálně několik týdnů před sezónou. Pokud si ho koupíte pár dní před dovolenou, nic už pravděpodobně nezachráníte. Důležitý je trénink Možná to zní prapodivně, ale sluneční alergii můžete ovlivnit tím, že budete trénovat. V tomto případě to neznamená nic jiného, že pokožku budete pomalu přivykat na sluníčko. Tělo si před pobytem na slunci natřete vhodným krémem. Naštěstí na trhu je dostatek opalovacích přípravků, které vám boj se sluneční alergií usnadní.

Vsaďte na čínskou medicínu

Váš boj proti sluneční alergii může do jisté míry ovlivnit vaše imunita. Oslabený imunitní systém vzniku sluneční alergii jen nahrává. V tomto ohledu můžete velmi dobré výsledky zaznamenat, pokud se svěříte do rukou odborníkům zabývajícím se čínskou medicínou.