klíštěKlíšťata jsou nebezpečným druhem roztočů. Přežívají ve vysoké trávě, u vody, v lesích i na loukách. Některá klíšťata jsou neškodná, jiná mohou být nakažená. Nakažená klíšťata způsobují dva typy onemocnění, a to klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Jak ale poznat, zda je klíště nakažené?

Klíšťová encefalitida se nejčastěji přenáší kousnutím klíštěte. Existují ale i jiné způsoby nákazy, ty jsou však méně časté. Mezi ně patří například přenos viru pitím tepelně neupraveného ovčího, kozího nebo kravského mléka, které je od nakažených zvířat.

Klíšťová encefalitida nejdříve postihne místo v okolí rány, pak se ale dostává do mízních uzlin, kde se rychle rozmnožuje a posunuje se dál do všech orgánů těla. Nejzávažnější problémy encefalitida způsobuje, když se dostane až do mozku, kde způsobuje zánět mozkových blan.

Příznaky klíšťové encefalitidy

Nákaza klíšťovou encefalitidou se projevuje horečkou, kašlem, bolestmi v krku, bolestmi břicha a průjmy, silnými bolestmi hlavy, poruchami vědomí a řeči a ochrnutím různých částí těla. V polovině případů se však příznaky ani nemusí projevit a vy žádné změny nepociťujete.

Pokud vyrážíte do přírody, měli byste zvolit vhodné oblečení (dlouhý rukáv, dlouhé kalhoty), pevnou obuv a nastříkat se repelentem. Další důležitou prevencí je očkování proti klíšťové encefalitidě.

Když už se přisálo

Když už klíště na sobě najdete, je potřeba ho co nejrychleji odstranit. Pokud je klíště nakažené, čím déle jej máme na těle, tím vyšší je riziko přenosu choroby. Klíště nikdy nerozmačkávejte a nemačkejte. Také není dobré jej mastit. Klíště se musí pomalu vytáčet ven, je jedno zda po směru či proti směru hodinových ručiček. Pokud máte strach a neumíte si poradit, raději rychle navštivte lékaře.

Léčba klíšťovky

Klíšťovou encefalitidu způsobuje vir, proto nemůže být léčena antibiotiky. Proto se pro léčení používají léky tlumící doprovodné příznaky (bolest, zvracení, kašel..). Důležitý je při léčbě klid na lůžku a omezení tělesné aktivity.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je infekční nemoc, kterou vyvolává bakterie Borrelia burgdorferi (patří do skupiny spirochet, která vyvolává mimo jiné i syfilis). Na člověka Borrelii přenáší klíšťata a komáři.

Příznaky lymské boreliózy

Nejčastějším příznakem je velká skvrna v místě přisátí klíštěte, ta se však nemusí vždy vytvořit. Nemoc se pak dělí do tří stádií, ne každý pacient však projde všemi. Prvním stádiem je právě vznik skvrny, která se může objevit dva až tři týdny po přisátí klíštěte. Většinou dosahuje více jak pěti centimetrů, uprostřed je vybledlá a může šupinatět. Skvrna nebolí. Může zmizet a zase se objevit na jiném místě. Současně se mohou objevit příznaky chřipky. První fáze trvá i několik měsíců.

Druhým stádiem je postižení nervů a srdce, často se objevuje neuroborrelioza, vyskytuje se také zánět mozkových blan, zánět nervů a případně obrna. Můžou se objevit také zarudlá zduření na uších, bradavkách či šourku.

Po několika měsících až letech nemoc může přejít do třetího stádia. Tady vznikají kožní problémy na kůži a kloubech, postižená místa jsou tenká s prosvítajícími cévami. Klouby bolí a natékají.

Léčba lymské boreliózy

Lymská borelióza je bakteriální infekce a tak se - na rozdíl od klíšťovky - dá léčit antibiotiky. Zatím však není vynalezena stoprocentní léčba. Ideální je s léčbou začít hned v prvním stadiu, kdy ve většině případů zaberou antibiotika. V případě, že antibiotika nezaberou, musí být pacient převezen do nemocnice a léčit se pomocí infuzí. Borelióza se dá zcela vyléčit, nebo jen utlumit a příznaky se projeví až po několika letech.

Nechcete se očkovat? Zkuste čínskou medicínu! Tradiční čínská medicína vychází z toho, že encefalitidu a lymskou boreliózu způsobuje škodlivá čchi energie. Tuto negativní energii čínská medicína dokáže odstranit. Horečnatá onemocnění (jako např. encefalitida) se dají léčit bylinnou léčbou. Existuje několik základních směsí bylin. Následky encefalitidy (paralýza, křeče) se pak dají léčit pomocí akupunktury.

Pokud nevěříte očkování proti klíšťové encefalitidě, je pro vás tradiční čínská medicína to pravé. Očkování totiž tradiční čínská medicína pokládá za škodlivé, protože člověk dostává horké škodliviny přímo do krevního oběhu, což vede právě k horečnatým onemocněním.

Myslete na prevenci a chraňte se před klíšťaty. Když se na vás ale přeci jen klíště přisaje, nepodceňujte situaci. Dejte klíště raději na rozbor k lékaři. Budete mít jistotu. Pokud se nechcete očkovat, využijte metody tradiční medicíny. Navštivte stránky www.laodzan.cz nebo www.cinska-medicina.cz a dozvíte se více informací.