pyl pod mikroskopemAlergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na určitou látku. Proč někdo je alergik a někdo zase není nám není zcela jasné a je to stále ještě předmětem bádání mnoha vědců. Co je ale jasné je to, že je to záležitost velice nepříjemná. Alergií je mnoho druhů a pokud to člověk neřeší může to vést až k fatálním zdravotním problémům. Jak nám může pomoci čínská medicína?

Obzvláště na cestách je třeba být dobře vybaven léky na první pomoc, pokud by došlo k záchvatu. My tu však chceme hovořit o jarní alergii, která je spojena se zimní vyčerpaností a rozkvétající přírodou, tedy především se jedná o alergii na pyly.

Řekněme si však i o jiných druzích alergie:

  • alergie na lepek - je to nesnášenlivost obilné bílkoviny zvané lepek, která se vyskytuje ve všech klasických obilovinách a způsobuje ničení ( zplošťování ) klků v tenkém střevě. Pokud se neléčí dochází k narušení vstřebání živin za stravy až k malnutrici.
  • alergie na laktozu neboli alergie na mléko - neschopnost strávit mléčnou laktozu. Projevuje se to navázáním vody v trávicím traktu a poté silnými průjmy a nadýmaním. Je několik stupnů tolerance. Nekdo může jíst jen tvrdé sýry a ne čisté mléko a někomu dělá problém vše. to jsou tzv. potravinové alergie!

Sem patří i alergie na ořech, dary moře nebo různé vitaminy.

  • Pak je tu alergie na bodnutí hmyzem, což se projevuje svěděním, zčervenáním a nepříjemným pálením. Používají se ochlazující gely, které zmírňují tento nepříjemný pocit nebo dobrý a jednoduchý typ je přiložit horkou lžičku na místo vpichu. :-)

Alergie o které chceme hovořit je alergie spadající do sekce sezonních alergií. Jedná se o alergii pylovou projevující se alergickou rýmou a alergickým zánětem spojivek.

Jak cestovat s alergií?

Na jaře nás příroda po zimě láká být co nejvíce venku, podnikat výlety, cestovat objevovat a čerpat novou energii ze slunečních paprsků. Ale už tak jsme velice oslabení a když k tomu máme tu nevýhodu a trpíme alergickou rýmou není takové cestování příjemné a někdy ani možné. Vhodné je cestovat i do jiných nadmořských výšek, kde nění takový výskyt pylů. Dobré je ale organismus posílit například nějakým bylinným preparátem a dále pro případ nutnosti u sebe mít vhodné antihistaminika. Dobré je taky dbát na bezprašné prostředí, čistotu prostředí ( omezit množství roztočů a parazitů v našem okolí ), omezit přímý kontakt se zvířaty atd. To z toho důvodu, že pokud máme alergii na pyl je velice pravděpodobné, že máme alergii i na tyto další věci.

Pokud ale nechcete trpět a zároveň nebrat žádné léky můžete zkusit třeba léčbu tradiční čínskou medicínou, kde vám praktici tčm doporučí vhodné bylinné preparáty a léčbu například akupunkturou. Tak můžete prožít klidné jaro a léto a klidně ho procestovat bez nějakého výrazného omezení.

Prevence je základ, tak jí nezanedbejte!